Olej tekowy Fiddes Teak Oil bezbarwny 1L

O produkcie

Olej tekowy to mieszanina specjalnych olejów roślinnych oraz rozcieńczalników dająca szybkoschnący, bezbarwny, wysokiej jakości olej do stosowania na powierzchniach drewnianych zewnętrznych oraz wewnętrznych. Olej tekowy tradycyjnie stosowany jest do ochrony i pielęgnacji drewna tekowego oraz cedrowego, może być jednak z powodzeniem używany do prawie wszystkich gatunków.
Naniesiony na drewno olej tekowy chroni i nasyca je, wydobywając jego naturalne lśnienie. Olej tekowy ociepla i pogłębia kolorystykę drewna, nie budując powłoki. Produkt jest doskonale oczyszczonym olejem, bez jakiegokolwiek koloru, więc nie zażółca drewna, choć wydobywa jego kolorystykę, co szczególnie intensywnie widać np. na starym drewnie.
 

Wybarwienia

Przykład wybarwienia drewna tekowego olejem tekowym bezbarwnym i ciemnym.
tekowy kolory
 
Przykład wybarwienia drewna sosnowego olejem tekowym bezbarwnym i ciemnym.
tekowy ciemny sosna
 

Aplikacja

Przygotowanie
Drewno szlifować papierem o granulacji 120-150, w wypadku mebli wewnętrznych można zastosować drobniejszy szlif np. 180-220. Zawsze szlifować wzdłuż włókien drewna. Należy wykonać test na małej próbce przed naniesieniem na właściwą powierzchnię.
Aplikacja
Zadbać o dobrą wentylację w trakcie nanoszenia oraz schnięcia. Olej nanosić czystą bawełnianą szmatką lub pędzlem (z naturalnego lub syntetycznego włosia) - również wzdłuż włókien, o ile to możliwe. Nanosić niezbyt obficie, lecz równomiernie w temperaturze pokojowej.  Po kilkunastu minutach usunąć ewentualny nadmiar używać osobnej czystej szmatki. Pozostawić do wyschnięcia na 10-12 godzin w ciepłym i dobrze wentylowanym pomieszczeniu. Przy świeżym drewnie nanieść najlepiej 3 warstwy, przy drewnie ogrodowym zastosować 4 warstwy. Pędzle i narzędzia umyć spirytusem mineralnym Fiddes White Spirit lub benzyną ekstrakcyjną.
Pielęgnacja
Powierzchnie zakonserwowane olejem tekowym przemyć lekko wilgotną szmatką i wytrzeć do sucha. Jeżeli widoczne są plamy lub zabrudzenia, może być wymagane delikatne szlifowanie i aplikacja oleju.
Renowacja
W celu renowacji powierzchnię drewna delikatnie przeszlifować papierem o gradacji 150 lub 180 i nanieść olej ponownie.
 

Informacje

  • Zastosowanie: wewnątrz i na zewnątrz pomieszczeń
  • Dobrze wentylować pomieszczenie w trakcie prac i podczas schnięcia
  • Czas schnięcia: 10-12 godzin w temperaturze pokojowej
  • Wydajność: ok. 16-20 m2 z litra przy jednej warstwie (w zależności od drewna i sposobu naniesienia)
  • Ilość powłok: 3
  • Nie wymaga podkładu
  • Przeznaczenie: głównie drewno egzotyczne
  • Opakowanie: 1l, 5l, 25l
  • Szmatki czy pakuły nasączone olejem należy natychmiast po użyciu spalić lub zamoczyć w wodzie. Istnieje groźba samozapłonu!