Blog

Renowacja starych mebli z użyciem olejowosku

Przygotowane efektownie wyglądającej aranżacji wnętrza wymaga często sięgnięcia po sprzęty, które będą jedyne w swoim rodzaju i niepowtarzalne. Bardzo modnym trendem w dekorowaniu i urządzaniu pomieszczeń jest stawianie na kompleksową renowację starych mebli. Ponieważ są one z reguły wykonane bardzo solidnie, ich odnowienie nie stanowi problemu, wymaga jednak zastosowania odpowiednich materiałów. Zależnie od sytuacji w grę wchodzi najczęściej zdecydowanie się na użycie lakieru, wosku albo oleju do drewna. Opcją, która zapewni o wiele lepsze rezultaty, okaże się użycie olejowosków. Przyjrzyjmy się im nieco bliżej.

Czym są olejowoski?

Właściwe zabezpieczenie litego drewna jest podstawą do uniknięcia uszkodzeń mechanicznych, a także zabrudzeń. Pozwala również na poprawę wyglądu konkretnego elementu przez wzbogacenie jego wybarwienia lub nadanie mu nieco innego odcienia czy koloru. Do najpopularniejszych rozwiązań w tym obszarze należy postawienie na olejowoski. Są to preparaty łączące właściwości olejów oraz klasycznych wosków. Będą one wnikały głęboko w strukturę drewna, tworząc na nim barierę chroniącą przed zanieczyszczeniami oraz wilgocią i wodą. Jednocześnie sprawią, że na powierzchni wytworzy się powłoka ochronna, stanowiąca warstwę nieprzenikalną dla zanieczyszczeń. Co ważne sprawdzi się ona także przy ograniczaniu ryzyka pojawienia się zarysowań czy wgnieceń.

Jak nanosi się olejowoski?

Olejowoski mogą być nakładane na powierzchnię przygotowanego uprzednio drewna za pomocą pędzla lub specjalnego wałka. Jeżeli preparat ma trafić do miejsc trudnodostępnych, lepszą opcją okażą się miękkie szmatki czy gąbki. Olejowosk nanosi się wzdłuż słojów, podając taką ilość, która zostanie przez podłoże wchłonięta. Nadmiar środka usuwa się, posługując się gąbką albo czystą szmatką.