Blog

Jak aplikować lakier do blatów kuchennych?

Naturalne drewno wymaga zastosowania odpowiednich zabezpieczeń, które uchronią jego powierzchnię przed działanie czynników zewnętrznych. Chodzi tu zarówno o ewentualne uszkodzenia mechaniczne, a więc zarysowania, wgniecenia czy przyspieszone ścieranie, jak i o zabrudzenia oraz wpływ wody lub wilgoci. Jest to szczególnie ważne w przypadku mebli kuchennych. W tym celu można zdecydować się na wiele rozmaitych preparatów, lecz szczególnym powodzeniem cieszy się lakier do blatów. Przyjrzyjmy się temu nieco bliżej.

Wybór odpowiedniego lakieru

Wybór odpowiedniego lakieru do blatów kuchennych ma kluczowe znaczenie dla uzyskania trwałego i estetycznego efektu. Warto zdecydować się na lakier przeznaczony specjalnie do powierzchni kuchennych, który jest odporny na działanie wilgoci, temperatury oraz ścieranie. Dobrze jest także zwrócić uwagę na rodzaj wykończenia. Dostępne są lakiery matowe, półmatowe oraz z połyskiem, warto więc dostosować je do stylu i charakteru kuchni.

Aplikacja lakieru do blatów

Podczas aplikacji lakieru do blatów kuchennych ważna jest precyzja oraz odpowiednia technika. Zaleca się nakładanie lakieru za pomocą wałka lub pędzla z właściwym do danego preparatu włosiem, który umożliwi równomierne rozprowadzenie danego wyrobu. Lakier nanosi się cienkimi warstwami i starannie rozprowadza go po całej powierzchni blatu. Po każdej warstwie konieczne jest dokładne wysuszenie i ewentualne delikatne zmatowienie przed nałożeniem kolejnej warstwy. Nie można też zapomnieć o właściwym przygotowaniu powierzchni. Poza oczyszczeniem z kurzu i brudu oraz resztek starego lakieru ważne będzie dobre wygładzenie materiału, co poprawi przyleganie i zapobiegnie pojawianiu się nierówności. Warto pamiętać, że lakier nie będzie jednak odporny na bardzo wysokie temperatury, a jego powierzchnia może wymagać odpowiedniego czyszczenia przy użyciu łagodnych detergentów.