Blog

Jak wybrać najlepsze bejce do drewna?

Drewno to materiał, który cieszy się ogromną popularnością z uwagi na swoje właściwości użytkowe, łatwą obróbkę i dobrą dostępność, a także niezwykle przystępną cenę. Naturalny charakter drewna sprawia jednak, że jest ono podatne na działanie różnych czynników mogących powodować jego uszkodzenie: od występowania grzybów, przez inwazję żywiących się nim owadów, aż po negatywny wpływ wody lub wilgoci czy zniszczenia mechaniczne np. ścieranie. Sposobem na podkreślenie atrakcyjnego wyglądu materiału oraz zabezpieczenie go przed niszczeniem, będzie użycie odpowiedniego preparatu nanoszonego na jego powierzchnię. W grę mogą tu chodzić rozmaite rozwiązania m.in.: lakiery, woski czy oleje na zewnątrz. Przyjrzyjmy się temu nieco bliżej.

Jakie substancje stosuje się na powierzchni drewna?

Do ochrony i poprawy wyglądu drewna stosuje się rozmaite preparaty. Dużą popularnością cieszą się lakiery tworzące na powierzchni warstwę stanowiącą barierę przed wnikaniem zanieczyszczeń, wody czy zarysowaniami. Często używane są też oleje, które rozchodzą się w górnej części struktury materiału, zabezpieczając go przed wilgocią i zabrudzeniami. Alternatywą są środki określane jako olejowoski, będące połączeniem substancji penetrującej drewno oraz będącej jego powłoką ochronną. Tam, gdzie ważna będzie zmiana wybarwienia drewna, na ogół sięga się po bejce. Należy jednak pamiętać o tym, że bejce nadają drewnu  jedynie odmienny kolor, wymagają jednak zabezpieczenia tak jak surowe drewno.

Co daje stosowanie bejcy?

Bejca do drewna pozwala na zmianę jego zabarwienia lub uzyskanie jego innej intensywności.  Bejce pozwalają na podkreślenie usłojenie drewna lub jego wyrównanie. Stosując bejcę, można szybko i tanio upodobnić tańszy gatunek drewna np. sośninę do znacznie droższego np. rodzimego dębu czy wszelkiego rodzaju drewna egzotycznego. Dzięki bejcy łatwo też dostosować wygląd materiału do wymagań estetycznych użytkowników, a tym samym podnieść atrakcyjność wizualną wykonanych z niego elementów.