Blog

Dlaczego warto używać oleju do drewnianych mebli ogrodowych?

Wszystkie elementy wyposażenia wykonane z drewna warto odpowiednio zabezpieczyć przed działaniem czynników zewnętrznych, stosując właściwie dobrany preparat. W przypadku przedmiotów użytkowych, poza funkcją ochronną, powinien on również gwarantować uzyskanie pożądanych efektów estetycznych, a więc przede wszystkim korespondującego z gustem użytkowników zabarwienia. W tym celu można sięgać po różne środki: od lakierów, przez woski, aż po wszelkiego typu lazury. Dużym powodzeniem cieszy się też olej do mebli. Przekonajmy się, czemu dodatkowa ochrona będzie potrzebna, gdy chodzi o meble ogrodowe i sprawdźmy, co wyróżnia olejowanie.

Co sprawia, że drewno wymaga zabezpieczenia?

Drewno to materiał naturalny zbudowany w głównej mierze z włókien celulozowych, hemicelulozowych oraz lignin. Są one podatne na działanie wody, która powoduje przekształcenie ich struktury i znaczne pęcznienie, co pociąga za sobą zmianę wymiarów. Obecność wody sprawia, że drewno staje się doskonałą pożywką dla grzybów. Przy jej odparowywaniu materiał będzie się jednak gwałtownie kurczył, co często oznacza deformację, a nierzadko także pękanie. Powierzchnia drewna jest też wrażliwa na osiadające zanieczyszczenia oraz uszkodzenia mechaniczne. By zapobiec problemom tego rodzaju, drewno – zwłaszcza znajdujące się na zewnątrz – wymaga odpowiedniej ochrony.

Co można zyskać dzięki olejowi do drewna?

Olej do drewna to substancja, która może dość głęboko wnikać w jego strukturę, dając skuteczną ochronę przed czynnikami zewnętrznymi, takimi jak woda czy wilgoć, jak również rozmaite zabrudzenia. Olej nie zmienia jednak charakteru powierzchni materiału, który zachowuje swoją charakterystyczną fakturę i pozostaje przyjemny w dotyku. Co ważne, olej wpływa też korzystnie na wybarwienie drewna. Właściwie dobrany pod względem kolorystycznym, będzie więc uatrakcyjniał wygląd poszczególnych przedmiotów.