Blog

Zastosowanie olejowosku w konserwacji antyków

Stworzenie stylowej aranżacji wnętrza wymaga korzystania z rozwiązań, które okażą się wyjątkowe i niepowtarzalne. Dla uzyskania spektakularnych efektów coraz częściej używa się więc z różnych elementów nietuzinkowych i odbiegających od tego, co jest powszechnie i łatwo dostępne. Jednym z popularniejszych sposobów kreowania unikalnego wystroju jest sięganie po klasyczne meble. W tym celu zwykle renowacji poddaje się zarówno wiekowe już antyki, jak i wyroby z czasów PRL-u, które wyróżniają się swoim wzornictwem. Ponieważ są one najczęściej wykonane z litego drewna, niezbędne stanie się ich właściwe konserwowanie. Preparatami, które mogą to ułatwić, są woski i oleje do drewna, a także cieszące się ogromnym zainteresowaniem olejowoski. Przyjrzyjmy się im nieco bliżej.

Czym są olejowoski?

Olejowoski to preparaty służące do zabezpieczania powierzchni drewna przed działaniem czynników zewnętrznych – przede wszystkim wodą, wilgocią oraz zabrudzeniami, ale także niektórymi uszkodzeniami mechanicznymi. Stosuje się je na elementy, które zostały wcześniej odpowiednio wyszlifowane i wygładzone, nadając meblom atrakcyjny wygląd, przez pogłębienie kolorystyki i jej uwypuklenie, a czasem całkowitą zmianę koloru. Działanie olejowosku polega zarówno na wnikaniu preparatu w strukturę materiału, co ma miejsce w przypadku klasycznego oleju, jak i na tworzeniu na zewnątrz cienkiej bariery zabezpieczającej, jak dzieje się to przy woskach.

Jak nanosi się olejowoski?

Olejowoski mogą być nakładane na przygotowane wcześniej drewno pędzlem albo specjalnym wałkiem. Do elementów trudno dostępnych używa się też miękkich szmatek. Preparat nanosi się zawsze wzdłuż słojów, dbając o to, by jego ilość mogła zostać łatwo wchłonięta. Nadmiar można usuwać bawełnianą szmatką. Zazwyczaj do zabezpieczenia elementu potrzebne są co najmniej dwie warstwy odpowiedniego środka.