Blog

Jak zadbać o drewniane powierzchnie w kuchni?

Drewno to podstawowy materiał wybierany do przygotowywania elementów wyposażenia wnętrza, w tym przede wszystkim tworzenia jego umeblowania. Choć ma ono potrzebną wytrzymałość na obciążenia mechaniczne i daje się stosunkowo łatwo kształtować, problemem pozostaje jego dość duża wrażliwość na niektóre czynniki zewnętrzne. Szczególnym zagrożeniem okażą się przede wszystkim wilgoć i woda, które mogą doprowadzić do deformacji włókien i zmiany wymiarów całego elementu, a także wszelkiego rodzaju zabrudzenia, które wnikając w strukturę materiału, będą trudne do usunięcia. Sposobem na przeciwdziałanie takim zjawiskom jest użycie olejowosku, oleju lub lakieru do blatów bądź mebli. Przyjrzyjmy się temu nieco bliżej.

Dlaczego drewno w kuchni wymaga dobrej ochrony?

Kuchnia to pomieszczenie, gdzie meble i elementy wyposażenia wnętrza są narażone na ciągłą styczność z wilgocią uwalnianą zwykle podczas gotowania w postaci pary, a także wodą stosowaną również do płukania i mycia produktów. Przygotowywanie rozmaitych potraw to również ryzyko rozlania wykorzystywanych tłuszczów lub wszelkiego rodzaju półproduktów czy gotowych sosów, zup albo napojów. W grę wchodzi także zanieczyszczenie choćby przez rozsypanie silnie barwiących przypraw albo bezpośredni kontakt z używanymi warzywami, owocami bądź mięsem. Szczególnie narażone na zabrudzenia i wodę będą blaty kuchenne, podłoga oraz fronty szafek.

Jak zabezpieczyć drewno w kuchni?

Sposobem na zabezpieczenie elementów drewnianych znajdujących się w kuchni jest pokrycie ich odpowiednimi preparatami, które zapewnią wystarczającą ochronę, a zarazem dadzą możliwość zwiększenia atrakcyjności przez poprawę wyglądu, wzmacniając kolor oraz naturalny rysunek słoi czy uwypuklając sęki dodające drewnu uroku. W zależności od preferencji i oczekiwanego poziomu ochrony można zdecydować się na użycie lakieru, oleju, wosku albo olejowosku.