Blog

"Bejca" czy lakier? Wybór idealnego środka do drewna

Drewno to materiał, który jest wykorzystywany w przypadku wielu elementów wyposażenia wnętrz. Z uwagi na swoje właściwości wymaga jednak stosowania środków, które zabezpieczą jego powierzchnię przed działaniem niektórych czynników zewnętrznych. Jeżeli nie zastosuje się odpowiedniego preparatu ochronnego, ciężko będzie o eliminowanie zanieczyszczeń, trzeba się też liczyć z mechanicznym uszkodzeniem powierzchni i zmianami spowodowanymi wpływem światła słonecznego oraz wilgoci. Problematyczne okaże się też utrzymanie czystości. Bez odpowiednich preparatów nie ma też mowy o uatrakcyjnieniu wyglądu elementów drewnianych. Dla zapewnienia wysokiej żywotności drewna można zdecydować się na różne środki. Często pada pytanie: bejca czy lakier? Odpowiedź: bejce tylko barwią drewno, lakiery tworzą ochronną powłokę, a lakierobejce to w pewnym sensie dwa w jednym. Przekonajmy się, czym się one charakteryzują.

Co powinno się wiedzieć o stosowaniu bejcy?

Bejca jest preparatem barwiącym, którego zadaniem jest przeniknięcie w głąb struktury drewna i wpłynięcie na zmianę jego wybarwienia i wyglądu. Jest to możliwe za sprawą częściowej transparentności takich środków, która powoduje, że rysunek usłojenia drewna pozostaje widoczny, może zostać podkreślony lub przeciwnie - może być wyrównany. Sprawia to, że drewno zachowuje swój naturalny charakter i piękno. Co więcej, ponieważ dostępne są różne rodzaje bejc, stopień krycia może być dopasowany do upodobań użytkownika podobnie jak uzyskany efekt i odcień. Bejce sprawdzają się świetnie zwłaszcza wówczas, gdy powszechniejszy i tańszy gatunek drewna ma być upodobniony do rzadszego i bardziej kosztownego. Należy jednak pamiętać, że profesjonalne bejce to tylko barwniki i służą tylko zabarwieniu drewna, ale nie zabezpieczają powłoki. Dlatego zabejcowane drewno należy zabezpieczyć lakierem czy olejowoskiem. Często "bejcami" nazywa się tzw. lakierobejce, które są podbarwionymi lakierami skracającymi operację wykończenia drewna, nie dającymi jednak efektu prawdziwej bejcy.

Co trzeba wiedzieć o użyciu lakieru?

Rolą lakieru jest stworzenie wytrzymałej i estetycznej powłoki ochronnej. Powinna ona zabezpieczać drewno przed zabrudzeniami, wodą oraz w pewnym stopniu przed uszkodzeniami mechanicznymi. Daje też możliwość wykończenia drewna w różnych stopniach połysku - od głębokiego matu do połysku - oraz doskonale eksponuje wygląd materiału.