Blog

Najlepsze metody aplikacji olejowosku na meble

Zewnętrzna warstwa surowego drewna jest narażona na niekorzystne oddziaływanie czynników zewnętrznych, takich jak wszelkiego rodzaju zabrudzenia oraz woda i zgromadzona w powietrzu wilgoć. Zagrożeniem dla elementów zrobionych z drewna są też uszkodzenia mechaniczne – nacisk, zarysowania i ścieranie. Sposobem na zabezpieczenie materiału jest wykorzystanie odpowiednich preparatów ochronnych. W zależności od charakterystyki danego zastosowania oraz oczekiwanych efektów można zdecydować się na rozmaite środki, jednak jednym z najpopularniejszych okazują się olejowoski do podłóg drewnianych, blatów oraz mebli. Przekonajmy się, co je wyróżnia i sprawdźmy, jak należy je stosować.

Czym są olejowoski?

Olejowoski to preparaty łączące w sobie właściwości olejów oraz wosków. Wnikają głęboko w strukturę drewna, tworząc barierę zabezpieczającą przed zanieczyszczeniami oraz wodą, a przy tym podkreślają atrakcyjny wygląd materiału, pozostawiając niezmienioną jego fakturę. Jednocześnie tworzą powłokę ochronną na powierzchni, będącą barierą dla zanieczyszczeń. W zależności od sytuacji z ich pomocą można zmienić wybarwienie drewna, rozjaśniając je lub przyciemniając, a także zmienić kolorystykę. Olejowoski są bardzo wydajne, nie mają drażniącego zapachu oraz zawierają substancje naturalne. Preparaty tego rodzaju są dostępne jako bezbarwne oraz barwiące i mogą dawać różne stopnie połysku od głębokiego matu przez mat i satynę aż po półpołysk.

Jak nakłada się olejowoski?

Olejowoski można nanosić z użyciem miękkiej szmatki, wałka albo pędzla z miękkiego włosia. Nakłada się je na materiał, który został odpowiednio wyszlifowany, a następnie odpylony. Preparat jest stosowany w kilku warstwach – zwykle przynajmniej 2-3. Podaje się go wzdłuż słoi, dbając o to, by został rozprowadzony równomiernie, a jego ilość powinna być na tyle duża, by swobodnie wchłaniał się w powierzchnię i wybudował subtelną powłokę. Ewentualny nadmiar powinno się natychmiast zetrzeć, a po odczekaniu całą operację ponowić.