Blog

Czy warto olejować drewnianą podłogę?

Drewniane podłogi od lat cieszą się nieustającą popularnością. Kojarzą się z przytulnością i dodają ciepła każdemu wnętrzu. Ich estetyka łączy się przy tym z funkcjonalnością, która przy odpowiedniej pielęgnacji przekłada się na długie lata eksploatacji. Jednym ze sposobów, który pozwala przedłużyć żywotność podłogi z drewna, jest olejowanie. W niniejszym artykule przyjrzymy się bliżej temu procesowi oraz przedstawimy jego główne zalety.

Na czym polega zabieg olejowania podłogi i kiedy się go wykonuje?

Olejowanie drewnianej podłogi to proces, który polega na nasyceniu drewna olejem, zwykle roślinnym. Takie preparaty mają zdolność do wnikania w strukturę drewna, dzięki czemu zabezpieczają je od środka przed negatywnym działaniem wilgoci, zabrudzeń czy ścieralności. Olejowanie wykonuje się zazwyczaj na etapie montażu drewnianej podłogi lub po jej cyklinowaniu – czyli szlifowaniu i przygotowaniu powierzchni do nałożenia nowej warstwy ochronnej.

Główne zalety olejowania drewnianych podłóg

Nakładanie oleju na drewniane podłogi ma wiele zalet. Przede wszystkim pozwala na zachowanie naturalnego wyglądu drewna z podkreślonym usłojeniem i ożywieniem kolorystyki. Dzięki temu podłoga prezentuje się niezwykle estetycznie i wprowadza do wnętrza ciepło oraz przytulność. Kolejną zaletą olejowania jest zwiększenie trwałości drewna. Olej do podłóg  wnika głęboko w strukturę drewna, zabezpieczając je od środka. W efekcie podłoga jest bardziej odporna na uszkodzenia.

Ponadto oleje tworzą na powierzchni drewna warstwę ochronną, która jest elastyczna i pozwala na swobodne "oddychanie" drewna. Dzięki temu podłoga jest mniej narażona na odkształcenia czy pękanie. Olejowanie drewnianej podłogi pozwala również na łatwiejszą pielęgnację. Zaimpregnowane w ten sposób podłogi są mniej podatne na zabrudzenia, a ewentualne plamy czy zarysowania można łatwo usunąć za pomocą delikatnych środków czyszczących. W przypadku większych uszkodzeń wystarczy miejscowe olejowanie uszkodzonego fragmentu, co niekiedy pozwala uniknąć konieczności cyklinowania całej powierzchni.