Blog

Jak wykonać olejowanie blatu?

Olejowanie jest jednym z najważniejszych etapów pielęgnacji drewnianych blatów. Dzięki temu zabiegowi powierzchnie stają się bardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne, działanie wilgoci oraz wysokich temperatur. Olejowanie pozwala także podkreślić naturalne piękno drewna i nadać mu głębię koloru. Jak prawidłowo nanieść olej na blat? Jak dobrać właściwy preparat? O tym przeczytasz w naszym dzisiejszym artykule.

Czym się kierować przy wyborze właściwego oleju do drewna?

Przy wyborze właściwego oleju do drewna przede wszystkim trzeba zwrócić uwagę na rodzaj drewna, z którego wykonany jest blat. Niektóre gatunki drewna wymagają specjalistycznych olejów, które są w stanie skutecznie chronić je przed wilgocią czy szkodliwym działaniem promieni słonecznych. Ważnym czynnikiem jest również skład oleju do drewna – można wybierać spośród produktów na bazie naturalnych składników lub mieszaniny olejów z żywicami. Poza właściwościami produktu warto też przyjrzeć się bliżej efektom, jakie zagwarantuje nałożenie warstwy ochronnej. Jeżeli zdecydujemy się na pielęgnację blatów twardym olejowoskiem, wówczas możemy wybierać spośród różnych stopni połysku oraz kolorów.

Jak nałożyć olej na drewniany blat?

Przed przystąpieniem do olejowania należy dokładnie oczyścić blat z zabrudzeń i usunąć ewentualne zarysowania np. poprzez zastosowanie papieru ściernego o niskiej ziarnistości. Po oczyszczeniu powierzchni można przejść do nakładania impregnatu. Olej należy nałożyć na powierzchnię blatu za pomocą pędzla lub gąbki, starając się rozprowadzić go równomiernie.

Po około 10-15 minutach od nałożenia oleju należy usunąć nadmiar za pomocą miękkiej szmatki. Jeśli drewno jest bardzo chłonne, można powtórzyć proces kilka razy, aż do uzyskania pożądanego efektu. Ważne, aby nie przesadzić z ilością oleju – zbyt duża ilość może spowodować, że blat będzie klejący w dotyku i długo schnący. Przy zastosowaniu twardych olejowosków nanosimy je równomiernie na drewno i ewentualny nadmiar usuwamy natychmiast, w przeciwnym razie powłoka może być już wstępnie utwardzona.