Blog

Jaki wybrać lakier do drewnianego blatu?

Drewniane blaty świetnie doskonale sprawdzają się w tradycyjnych, jak i nowoczesnych kuchniach. Drewno ociepla przestrzeń i podkreśla przywiązanie do natury. Wbrew pozorom jest też trwałe, niemniej wymaga cyklicznej konserwacji lub zastosowania środków o doskonałej odporności. Dobrze jest je odpowiednio zabezpieczyć przed działaniem różnych czynników, takich jak wilgoć czy przebarwienia. W tym celu powierzchnię drewnianego blatu warto polakierować lub zastosować wysokiej klasy twardy olejowosk. Rynek obfituje w różnorodne preparaty, dlatego wybór najodpowiedniejszego produktu wcale nie jest prosty. Czym się kierować przy jego zakupie?

Przeznaczenie i rodzaj lakieru

Przy wyborze lakieru do drewnianego blatu trzeba wziąć pod uwagę przeznaczenie produktu. Do lakierowania drewnianych blatów kuchennych nadadzą się preparaty do zastosowania wewnętrznego, które mają odpowiednie certyfikaty i spełniają odpowiednie normy. Doskonałym wyborem będą lakiery wodorozcieńczalne. Te zapewniają skuteczną ochronę blatu, ale jednocześnie nie wydzielają szkodliwych substancji.

Kolor i wykończenie blatu

Niemałe znaczenie przy zakupie lakieru do blatów ma też efekt, jaki chce się uzyskać. W tym przypadku liczą się przede wszystkim indywidualne preferencje oraz charakter i styl całej aranżacji. Dostępne na rynku lakiery pozwalają uzyskiwać powłoki matowe (nieodbijające światła), satynowe (częściowo odbijające światło) lub połyskujące (w pełni odbijające światło). Poza wykończeniem liczy się też kolor. Na rynku znaleźć można m.in. lakiery bezbarwne i kolorowe, czyli tzw. lakierobejce. Należy jednak pamiętać o tym, że ładniejszy efekt kolorystyczny uzyskamy bejcując surowe drewno przed naniesieniem wybranego lakieru.