Blog

Jak i czym można malować meble?

Zdarza się, że dotychczasowy wygląd mebli przestaje nam się podobać. Na szczęście nie oznacza to od razu konieczności wymiany całego umeblowania na nowe egzemplarze. Okazuje się, że można zmienić ich kolor nie tylko sprawnie, ale także niewielkim kosztem. Zobacz, w jaki sposób możesz pomalować swoje meble oraz jakie środki w tym celu wybrać.

Jaki produkt wybrać do malowania mebli?

Najbardziej uniwersalnym produktem są farby kredowe. Wynika to z faktu, że przeznaczone są zarówno do mebli drewnianych, jak i metalowych czy z płyty MDF. Co więcej, na naszej stronie dostępna jest ich różnorodna kolorystyka, dlatego z pewnością znajdziesz odcień, który idealnie wpisze się w Twoją wizję. Należy podkreślić, że farby kredowe to produkty kryjące, które zasłonią usłojenie drewna. Farby te są trwałe, a jednocześnie łatwe w aplikacji.

Jeżeli posiadasz meble drewniane, zakres Twoich możliwości jest dużo szerszy. W tym przypadku możesz zdecydować się także na bejcę do drewna lub olejowosk, dzięki którym uzyskasz efekt podkreślający naturalne piękno tego materiału. Na rynku dostępne są m.in. preparaty uwydatniające lub maskujące usłojenie drewna, dlatego finalny efekt zależy tylko od Twoich preferencji.

W jaki sposób pomalować meble?

Kluczem do sukcesu jest dobór odpowiedniego produktu do malowania. Pamiętaj, że rodzaj i jakość wybranego środka przełoży się zarówno na wygląd mebla, jak i efekt dokonanej renowacji. Zanim jednak przystąpisz do zmiany koloru, pamiętaj, aby właściwie przygotować powierzchnię.

W przypadku farb kredowych wystarczy powierzchnię delikatnie przeszlifować i odtłuścić. Farbę nanosi na ogół dwukrotnie, a następnie zabezpiecza się ją lakierem wodnym bądź woskiem do drewna. Natomiast w przypadku stosowania bejc lub olejowosków w pierwszej kolejności przystąp do zeszlifowania starej powłoki. Użyj w tym celu papieru ściernego. Co istotne, mebel musi być przede wszystkim dokładnie oczyszczony z pyłu i innych zanieczyszczeń. Pozbądź się brudu przy użyciu miękkiej ściereczki. Upewnij się również, że cała powierzchnia jest sucha i odtłuszczona. W przypadku, gdy na meblu znajdują się głębokie rysy, przed malowaniem możesz wypełnić je kitem do drewna. Drewno zabejcowane należy zabezpieczyć olejowoskiem, woskiem czy lakierem. Barwione olejowoski stanowią natomiast ostateczną powłokę.