Blog

Różnice między podłogami lakierowanymi a olejowanymi

Wiele osób zastanawia się, jaka jest najlepsza metoda uszlachetniania podłóg drewnianych. Nie ulega wątpliwości, że największą popularnością cieszy się lakierowanie oraz olejowanie. Czy wiesz, czym różnią się efekty tych metod?

 

 

Czym różnią się podłogi lakierowane od olejowanych?

Zanim zdecydujesz się na zakup oleju lub lakieru do podłóg, zastanów się, czego oczekujesz od  końcowego efektu uszlachetniania swojej drewnianej podłogi. Warto zaznaczyć, że w tym przypadku nie ma złych decyzji. Obie metody są skuteczne, jednak w różnym stopniu chronią i upiększają drewno.

Podłogi lakierowane są nieco łatwiejsze w utrzymaniu w czystości. Preparat ten niejako oddziela drewno od otoczenia, tworząc tym samym ochronną powłokę. Oznacza to, że zanieczyszczenia nie wnikają w powierzchnię, a jedynie na niej osiadają. Lakier ma jednak tendencję do elektryzowania się, przez co bardziej osiada na nim kurz. Co istotne, na rynku dostępne są jego wersje o różnych wykończeniach – mat, półmat, połysk, satyna.

Podłogi pokryte olejowoskiem do drewna są z kolei lepiej zaimpregnowane. Wynika to z faktu, że preparat ten wnika głęboko w strukturę materiału, jednocześnie podkreślając jego naturalne usłojenie. Co istotne, tego typu parkiety są antystatyczne, dzięki czemu osiada na nich znacznie mniej kurzu. Należy zaznaczyć, że podłogi olejowane są mniej odporne i tym samym wymagają regularnych konserwacji. Tak jak w wypadku lakierów olejowoski dostępne są w różnych stopniach połysku.

Kiedy lepszym wyborem okaże się podłoga lakierowana, a kiedy olejowana?

Uznaje się, że olej najlepiej sprawdza się na intensywnie eksploatowanych podłogach. Jego zdolność do głębokiej impregnacji sprawia, że skutki nawet wzmożonego użytkowania zostaną zminimalizowane, a powierzchnię da się łatwo odświeżyć bez konieczności cyklinowania, jak w przypadku lakierów. Jak już zostało wspomniane, tego rodzaju uszlachetnianie czyni podłogę antystatyczną, dlatego jest to świetny wybór dla alergików.

Z kolei lakier sprawdzi się w mniej użytkowanych pomieszczeniach. To najlepszy wybór przypadku osób, które nie chcą wykonywać regularnych renowacji, a jednocześnie chcą cieszyć się pożądanym efektem przez długi czas