Blog

W jaki sposób przygotować powierzchnię drewnianą do olejowania?

Olejowanie to jedna z najchętniej wybieranych metod uszlachetniania drewna. Nic dziwnego! Ten niepozorny zabieg potrafi diametralnie odmienić walory estetyczne danej powierzchni, jednocześnie zwiększając jej wytrzymałość. Warto jednak pamiętać, że aby olejowanie było skuteczne, należy wcześniej odpowiednio przygotować wybrany wyrób.

Jak przygotować drewno do olejowania?

Przed zaaplikowaniem oleju do drewna należy właściwie przygotować daną powierzchnię. W tym miejscu należy wyraźnie podkreślić, że to jeden z najważniejszych etapów całego procesu. Jeżeli drewno nie zostanie odpowiednio opracowane, finalny efekt może okazać się niezadowalający. Wówczas zachodzi duże ryzyko powstania nieestetycznych plam czy szybkiego ścierania się preparatu.

Niezależnie od tego, czy przystępujesz do renowacji drewna, czy zamierzasz zaimpregnować wyrób w stanie surowym, w pierwszej kolejności należy oczyścić całą powierzchnię. W tym celu sięgnij po papier ścierny, a następnie usuń pozostałości pyłu i zanieczyszczeń miękką szmatką. Dzięki temu usuniesz pozostałości starego impregnatu lub otworzysz pory drewna. Taki zabieg sprawia, że preparat wnika w głąb powierzchni i tym samym jest bardziej skuteczny.

O czym należy pamiętać, przystępując do przygotowywania drewna przed olejowaniem?

Warto podkreślić, że powyższy schemat przygotowywania drewna przed olejowaniem jest jedynie wskazówką. Co prawda pokrywa się on z zaleceniami zdecydowanej większości producentów olejów, jednak należy pamiętać, że zawsze należy postępować zgodnie z instrukcją na opakowaniu. Na etykiecie znajdziesz nie tylko właściwy dla danego produktu wzorzec przygotowania drewna, ale często także liczne wskazówki, np. co do gradacji papieru ściernego.

Jeżeli poszukujesz wysokiej jakości olejów do drewna, zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą. Posiadamy rozmaite produkty o różnych stylach wykończenia, dzięki czemu każdy znajdzie preparat zgodny z jego wizją aranżacyjną.