Blog

Jak przebiega proces olejowania podłogi?

Naturalne drewno to wyjątkowy materiał, który dodaje wnętrzom przytulności. Ze względu na jego różnorodność, może posłużyć do stworzenia podłóg w najróżniejszych stylach czy barwach. Mimo że jest to bardzo trwały surowiec, to jednocześnie posiada właściwości higroskopijne. Oznacza to, że każdy parkiet będzie wymagał odpowiedniego zabezpieczenia.

Na czym polega olejowanie podłogi?

Najprościej mówiąc, olejowanie jest jedną z najpopularniejszych metod impregnacji podłóg drewnianych. Co istotne, stosuje się ją także do zabezpieczania innych wyrobów z tego surowca, na przykład mebli. Jako że obecnie na rynku dostępnych jest wiele produktów tego typu, każdy z nich może oferować nieco inny efekt wizualny. Możesz zdecydować się na olej do drewna w określonym odcieniu lub bezbarwny, a także o różnym stopniu połysku.

Głównym zadaniem oleju nie jest jednak poprawianie walorów estetycznych drewna, a jego impregnacja. Jego płynna formuła dobrze przenika przez powierzchnię materiału, dzięki czemu zabezpiecza go zarówno od wewnątrz, jak i od zewnątrz.

Jak wygląda olejowanie podłogi?

Na wstępie należy zaznaczyć, że zawsze należy kierować się instrukcją umieszczoną na etykiecie zakupionego oleju. Poniższy opis procesu olejowania jest jedynie przykładem, dlatego  poszczególne etapy aplikacji w zależności od wybranego produktu mogą się różnić.

Przykładowy proces olejowania podłogi:

  1. Przeprowadź test na niewielkim skrawku podłogi.
  2. Wyszlifuj drewno papierem ściernym, a następnie usuń nagromadzony pył.
  3. Nanieś olej na podłogę przy użyciu pędzla lub bawełnianej szmatki w sposób równomierny.
  4. Usuń nadmiaru produktu po kilkunastu minutach, wykorzystując w tym celu czystą szmatkę bawełnianą.
  5. Pozostaw do wyschnięcia na około 10 godzin.
  6. W zależności od potrzeb oraz zaleceń producenta, zaaplikuj dodatkowe warstwy.

Niektóre oleje nie wymagają wcześniejszego szlifowania powierzchni lub nanoszenia większej liczby warstw. Z tego powodu należy skrupulatnie zapoznać się z instrukcją producenta.