Blog

Jakie barwniki pomagają podkreślić wzór drewna?

Nie ma dwóch takich samych wyrobów drewnianych, ponieważ każdy kawałek drewna posiada unikatowe usłojenie. W tym znaczeniu można przyrównać je do linii papilarnych na palcach człowieka. Z biegiem czasu może zdarzyć się jednak tak, że słoje zaczną stawać się coraz mniej widoczne. Co zrobić, aby je nie tylko podtrzymać, ale także uwydatnić?

W jaki sposób podkreślić naturalne usłojenie drewna?

Nie ulega wątpliwości, że jedną z najlepszych metod na uwydatnienie wzoru drewna jest bejcowanie. Zabieg ten polega na naniesieniu odpowiedniej bejcy do drewna na dany wyrób. W tym celu najczęściej wykorzystuje się gąbkę, bawełnianą szmatkę lub pędzel. Niektóre produkty można aplikować także metodą natryskową, co okaże się szczególnie istotne przy uszlachetnianiu dużych powierzchni.

Bejca jest środkiem barwiącym, który świetnie przenika przez strukturę drewna. Dzięki temu nie tylko równomiernie zabarwia na całą powierzchnię, ale także podkreśla naturalny rysunek słojów. Na rynku dostępnych jest tak wiele jej rodzajów, że z pewnością znajdziesz odpowiedni typ i swój wymarzony odcień. Warto mieć jednak na uwadze, że bejcowanie jest procesem o charakterze dekoracyjnym, dlatego konieczne jest także późniejsze wykonanie impregnacji.

Drugą, nieco mniej popularną metodą podkreślania słojów, jest uszlachetnianie drewna białą pastą. Można aplikować ją na surową lub bejcowaną powierzchnię. Oferuje ona intrygujący efekt, który polega na ukazaniu kontrastu między strukturą drewna a jego usłojeniem. Wówczas wzór danego wyrobu jest niejako wysunięty na pierwszy plan, gdyż zostaje pokryty jasną barwą.

Jaki barwnik do podkreślenia usłojenia drewna wybrać?

Przede wszystkim warto zwracać uwagę na jakość produktu. To pierwszy i najważniejszy czynnik, który zdeterminuje finalne wykończenie danego elementu drewnianego, a także przełoży się na trwałość wykonanego uszlachetnienia. Co więcej, równie istotne jest przeznaczenie preparatu.