Blog

Czym są bejce?

Istnieje mnóstwo sposobów na uszlachetnianie drewna. Każdy z nich oferuje inny efekt kolorystyczny oraz wizualny. Niektóre preparaty służą jedynie do zmiany kolorystyki, inne natomiast również do jego zabezpieczania.

Co to jest bejca i do czego służy?

Bejca do drewna to preparat, który służy do jego barwienia w procesie bejcowania. Cechuje się niską gęstością, co umożliwia głębokie wnikanie w drewno. W odróżnieniu od farb nie ukrywa osłojenia i naturalnej struktury drewna, lecz je podkreśla i nadaje drewnu pożądany kolor. Proces bejcowania ma na celu zabarwienie danej powierzchni, przy zachowaniu charakterystycznych walorów drewna.

Warto jednak pamiętać, że bejca nie wykazuje właściwości ochronnych. Z tego powodu należy pokryć zabejcowane drewno także odpowiednim środkiem, który zabezpieczy je przed zarysowaniami, wilgocią i innymi czynnikami niszczącymi. W zależności od uszlachetnianego wyrobu drewnianego może być to przykładowo olej, olejowosk lub lakier.

Jak przygotować powierzchnię do bejcowania?

Bejcowanie jest bardzo prostą metodą uszlachetniania, przed naniesieniem bejcy wystarczy drewno dobrze wyszlifować oraz odpylić. Większość bejc można nanosić przy pomocy pędzla, bawełnianego tamponu lub gąbki. W zależności od oczekiwanego efektu można zastosować najwłaściwsze do tego typy bejc:

- spirytusowe – silnie podkreślają usłojenie, szybko wysychają - z tego powodu ich aplikacja wymaga nieco wprawy, ale ich zaletą jest niepodnoszenie włókien drewna,

- rozpuszczalnikowe – wyróżniają się żywymi, wyrazistymi kolorami,

- wodne – najpopularniejsze na rynku, bardzo przystępne w aplikacji, ale podnoszące włókna drewna,

- nitro – są szybkoschnące, oferują wyrównany efekt,

- nitro-olejowe- są kombinacją bejc nitro z bejcami olejowymi, co ułatwia równomierne naniesienie i wydłuża czas schnięcia, ułatwiając tym samym aplikację.