Blog

Jakie cechy posiada drewno olejowane?

Drewno jest jednym z najchętniej używanych materiałów naturalnych. Cechuje się bardzo dużą trwałością, jednak nigdy nie należy pozostawiać go bez odpowiedniego zabezpieczenia. Wyroby stolarskie zawsze muszą być odpowiednio uszlachetnione, aby jak najdłużej zachowały swoje naturalne piękno.

Czym charakteryzuje się drewno olejowane?

Olejowanie jest jedną z najpopularniejszych metod uszlachetniania drewna. Wykonuje się ją poprzez aplikację oleju lub olejowosku. Olejowanie stosuje się do zabezpieczania podłóg, mebli, boazerii, drzwi, schodów i wszystkich innych elementów drewnianych. Drewno olejowane cechuje się podkreślonym usłojeniem, ożywieniem kolorystyki oraz zwiększoną trwałością.

Olej do drewna ma postać płynną, dzięki czemu wnika głęboko w strukturę drewna. W ten sposób zabezpiecza je przed wilgocią, zarysowaniami czy zabrudzeniami. Słowem, drewno olejowane jest bardziej odporne na działanie czynników zewnętrznych. Oprócz tego staje się aksamitne i przyjemne w dotyku. W odróżnieniu od powierzchni lakierowanych pozostaje ciepłe w odbiorze i bardzo łatwe w naprawie.

Jak już zostało wspomniane, olejowanie może być wykonane także z użyciem olejowosku. Jest to względnie nowy produkt na rynku, który z roku na rok zyskuje coraz większą popularność. Jak sama nazwa wskazuje, łączy on w sobie olej oraz wosk do drewna. Dodatkowo zawiera odporne żywice, dzięki czemu zabezpiecza powierzchnie drewniane tak samo jak olej, a ponadto pozostawia na nich twardą powłokę ochronną. To dodatkowe zabezpieczenie drewna, które jest zupełnie niewidoczne.

Olej czy olejowosk?

Na to pytanie trudno odpowiedzieć jednoznacznie, bowiem wszystko zależy od indywidualnych preferencji osoby uszlachetniającej drewno. Wybierając produkt, należy kierować się przede wszystkim miejscem, w którym znajduje się dany wyrób drewniany. Olejowoski przeznaczone są do wszelkich powierzchni wewnątrz pomieszczeń. Z kolei dostępne na rynku oleje mogą być stosowane zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. Część z nich jest także uniwersalna.