Blog

Jak można zmienić kolor parkietu?

Barwa podłogi jest niejako bazą całego wystroju pomieszczenia. Czasami zdarza się jednak, że nachodzi nas chęć na zmiany w domu. Wówczas pierwszą myślą jest oczywiście remont. Wymiana całego parkietu jest bardzo kosztowna, a przede wszystkim czasochłonna i problematyczna. Dobrym pomysłem może okazać się zmiana jego koloru!

W jaki sposób można zmienić kolor parkietu?

Istnieje kilka sposobów na odnowienie drewnianej podłogi. Należy jednak pamiętać, że zawsze w pierwszej kolejności będzie konieczne wykonanie cyklinowania. To zabieg, dzięki któremu można sprawnie pozbyć się wierzchniej warstwy podłogi. Warto jednak zlecić to profesjonalistom. Nieodpowiednie wyszlifowanie parkietu może okazać się bowiem brzemienne w skutkach. W najgorszym przypadku możesz spotkać się z nierównomiernym zdarciem warstwy wierzchniej, co spowoduje nierównomierne przyjęcie barwnika bejcy lub olejowosku bądź brak przyczepności lakieru.

Kolor parkietu możesz zmienić używając barwionego olejowosku do drewna. W zależności od pożądanego efektu możesz dowolnie stopniować intensywność koloru poprzez dokładanie kolejnych warstw.

Wspomniane olejowoski są łatwe w aplikacji i oferują lekko lazurowy, transparentny efekt kolorystyczny. Jeżeli oczekujesz intensywniejszego wybarwienia, zastosuj bejce do drewna, które oferują najróżniejsze odcienie. Bejce dodatkowo można mieszać ze sobą - oczywiście w obrębie jednego rodzaju - oraz rozcieńczać dedykowanym rozcieńczalnikiem, otrzymując bardzo szeroką paletę wybarwień. Środek ten należy nałożyć bezpośrednio po cyklinowaniu parkietu, a następnie zabezpieczyć bezbarwnym olejowoskiem czy lakierem.

O czym należy pamiętać, zmieniając kolor parkietu?

Niezwykle ważne jest, aby przed przystąpieniem do aplikowania wybranego produktu dokładnie oczyścić parkiet. Nie może znajdować się na nim pył ani kurz, ponieważ tego typu nieczystości pozostaną w porach drewna. Warto także wcześniej przetestować wybrany kolor na niewielkim skrawku podłogi. W tym celu najlepiej wybrać miejsce, gdzie normalnie znajduje się dany mebel. Pamiętaj, że finalna barwa może nieznacznie różnić się od tej przedstawionej na wzorniku. Wynika to przede wszystkim z odmiennego oświetlenia oraz rodzaju barwionego drewna.