Blog

Czym czyścić podłogę olejowaną?

Odpowiednie czyszczenie podłogi olejowanej pozwala na zachowanie jej nienagannego wyglądu przez długi czas. Warto jednak wiedzieć, w jaki sposób je przeprowadzić oraz jakich środków należy w tym celu używać. Niedostosowanie się do tych zasad może bowiem zniszczyć posadzkę.

Jakie są cechy charakterystyczne podłogi olejowanej?

Oleje do podłóg czy olejowoski sprawiają, że drewno staje się odporne na zabrudzenia, wilgoć i przetarcia. Podłoga pokryta olejem, a szczególnie olejowoskiem, nie jest tak bardzo podatna na zarysowania, wpływ wody czy odbarwianie jak surowe drewno. Słowem, są to środki, które spełniają funkcje estetyczne, ale też mają działanie ochronne. Pokryta nimi podłoga nabiera cieplejszych barw, eksponując jednocześnie naturalne usłojenie drewna.

Jakich środków używać do czyszczenia podłogi olejowanej?

Pokrycie drewnianej posadzki olejowoskiem sprawia, że do utrzymania jej w dobrym stanie nie są konieczne żadne szczególne zabiegi. Warto jednak używać takich środków czyszczących, które podtrzymają trwałość naniesionego oleju oraz jego właściwości. W tym celu należy zaopatrzyć się w preparaty przeznaczone do mycia drewnianych podłóg olejowanych. Używanie uniwersalnego płynu nie jest zalecane, ponieważ może być zbyt agresywny i uszkodzić olejową powłokę.

Zamiast specjalnego płynu do podłóg olejowanych można użyć tzw. koncentratu. Oczywiście nadal musi być to produkt przeznaczony do konkretnie tego rodzaju powłok. Jego dużą zaletą jest fakt, że poza oczyszczeniem powierzchni, nanosi na nią również niewidoczną warstwę ochronną.

Drewnianą podłogę olejowaną możesz myć raz w tygodniu, używając niewielkiej ilości czystej wody. Z kolei raz w miesiącu umyj podłogę wodą z dodatkiem dedykowanego koncentratu do podłóg olejowanych. Jeżeli widzisz, że Twoja olejowana podłoga nie jest już idealnie gładka lub przyjmuje zabrudzenia czy wodę, dołóż pielęgnacyjną warstwę olejowosku. Pamiętaj, aby zawsze robić to dopiero po dokładnym oczyszczeniu parkietu. Stosując się do tych wszystkich wskazówek, sprawisz, że Twoja podłoga stale będzie wyglądała jak nowa.