Blog

Jak dbać o podłogi drewniane?

Nie podlega wątpliwości, że drewniany parkiet prezentuje się niezwykle efektownie. Nadaje pomieszczeniu przytulnego charakteru i tworzy ciepłą, domową atmosferę. Faktem jest jednak, że wymaga nieco więcej uwagi niż parkiet z paneli. Drewno to tworzywo naturalne, które bez odpowiedniej pielęgnacji może ulec zniszczeniu.

W jaki sposób pielęgnować podłogi drewniane?

Podstawą jest oczywiście regularne oczyszczanie całej powierzchni posadzki. Chwytaj więc za odkurzacz minimum dwa razy w tygodniu. Usuwaj także bieżące zanieczyszczenia. Wdeptywanie w drewno zanieczyszczeń może mieć bardzo negatywny wpływ na jego wygląd. W takim przypadku szybko pojawią się na nim zniszczenia. Warto także zwrócić uwagę na poprawne mycie parkietu. Unikaj używania dużej ilości wody. Zawsze porządnie wyciśnij mopa przed przystąpieniem do mycia. Następnie osuszaj całą powierzchnię suchą szmatką.

Nie mniejsze znaczenie ma konserwacja oraz impregnacja drewna. W przypadku podłóg woskowanych zaleca się, aby regularnie używać wysokiej jakości wosku do drewna lub wosku płynnego. Natomiast podłogę olejowaną należy okresowo przemywać wodą z dedykowanym płynem do mycia podłóg olejowanych. Takie produkty pozwalają utrwalić jej naturalne piękno i wydobyć z niej wszystko to, co w niej najlepsze. Podłoga staje się gładka i połyskująca, dzięki czemu sprawia wrażenie nowej i bardzo zadbanej.

Jakie produkty są niezbędne do pielęgnacji podłóg drewnianych?

Aby odpowiednio zadbać o posadzkę z drewna, musisz zaopatrzyć się w kilka niezbędnych produktów. Wybierz delikatny płyn do mycia podłóg, który będzie przeznaczony do tego materiału. Wystrzegaj się silnych środków czyszczących, które pomimo swej skuteczności mogą zniszczyć parkiet. Ze względu na to, że drewno jest bardzo wrażliwe na wilgoć, używaj tylko płaskiego mopa. Jego inne rodzaje nie sprawdzą się do mycia z niewielką ilością wody.

Pamiętaj, że aby właściwie zadbać o drewno, potrzebujesz nie tylko produktów przeznaczonych do czyszczenia. Niezbędna okaże się duża wycieraczka przed wejściem, która zatrzyma osiadłe na obuwiu zanieczyszczenia, takie jak piasek czy błoto. U spodu mebli umieść także podkładki filcowe, które zapobiegną powstawaniu zarysowań na parkiecie.