Blog

Ochrona drewnianych podłóg przed zniszczeniem

Drewno jako naturalny materiał jest szczególnie podatne na działanie różnorodnych czynników zewnętrznych, takich jak wilgoć, zmiany temperatury oraz różnego rodzaju szkodniki, takie jak owady czy grzyby. Bez odpowiedniej ochrony może ulegać gniciu, pękaniu, deformacji oraz blaknięciu, co prowadzi do osłabienia jego wytrzymałości i pogorszenia wyglądu. Zabezpieczenie drewna jest zatem kluczowe nie tylko dla zachowania trwałości i funkcjonalności, ale także dla utrzymania jego naturalnego piękna. Stosowanie odpowiednich środków ochronnych pozwala przedłużyć życie wyrobów drewnianych, co jest szczególnie ważne w przypadku elementów zewnętrznych, takich jak tarasy, meble ogrodowe czy elewacje. W tym celu można zastosować olej na zewnątrz, lakier czy wosk. Przyjrzyjmy się temu bliżej.

Czytaj więcej...

Renowacja starych mebli z użyciem olejowosku

Przygotowane efektownie wyglądającej aranżacji wnętrza wymaga często sięgnięcia po sprzęty, które będą jedyne w swoim rodzaju i niepowtarzalne. Bardzo modnym trendem w dekorowaniu i urządzaniu pomieszczeń jest stawianie na kompleksową renowację starych mebli. Ponieważ są one z reguły wykonane bardzo solidnie, ich odnowienie nie stanowi problemu, wymaga jednak zastosowania odpowiednich materiałów. Zależnie od sytuacji w grę wchodzi najczęściej zdecydowanie się na użycie lakieru, wosku albo oleju do drewna. Opcją, która zapewni o wiele lepsze rezultaty, okaże się użycie olejowosków. Przyjrzyjmy się im nieco bliżej.

Czytaj więcej...

Jak aplikować lakier do blatów kuchennych?

Naturalne drewno wymaga zastosowania odpowiednich zabezpieczeń, które uchronią jego powierzchnię przed działanie czynników zewnętrznych. Chodzi tu zarówno o ewentualne uszkodzenia mechaniczne, a więc zarysowania, wgniecenia czy przyspieszone ścieranie, jak i o zabrudzenia oraz wpływ wody lub wilgoci. Jest to szczególnie ważne w przypadku mebli kuchennych. W tym celu można zdecydować się na wiele rozmaitych preparatów, lecz szczególnym powodzeniem cieszy się lakier do blatów. Przyjrzyjmy się temu nieco bliżej.

Czytaj więcej...

Jak wybrać najlepsze bejce do drewna?

Drewno to materiał, który cieszy się ogromną popularnością z uwagi na swoje właściwości użytkowe, łatwą obróbkę i dobrą dostępność, a także niezwykle przystępną cenę. Naturalny charakter drewna sprawia jednak, że jest ono podatne na działanie różnych czynników mogących powodować jego uszkodzenie: od występowania grzybów, przez inwazję żywiących się nim owadów, aż po negatywny wpływ wody lub wilgoci czy zniszczenia mechaniczne np. ścieranie. Sposobem na podkreślenie atrakcyjnego wyglądu materiału oraz zabezpieczenie go przed niszczeniem, będzie użycie odpowiedniego preparatu nanoszonego na jego powierzchnię. W grę mogą tu chodzić rozmaite rozwiązania m.in.: lakiery, woski czy oleje na zewnątrz. Przyjrzyjmy się temu nieco bliżej.

Czytaj więcej...

Dlaczego warto używać oleju do drewnianych mebli ogrodowych?

Wszystkie elementy wyposażenia wykonane z drewna warto odpowiednio zabezpieczyć przed działaniem czynników zewnętrznych, stosując właściwie dobrany preparat. W przypadku przedmiotów użytkowych, poza funkcją ochronną, powinien on również gwarantować uzyskanie pożądanych efektów estetycznych, a więc przede wszystkim korespondującego z gustem użytkowników zabarwienia. W tym celu można sięgać po różne środki: od lakierów, przez woski, aż po wszelkiego typu lazury. Dużym powodzeniem cieszy się też olej do mebli. Przekonajmy się, czemu dodatkowa ochrona będzie potrzebna, gdy chodzi o meble ogrodowe i sprawdźmy, co wyróżnia olejowanie.

Czytaj więcej...

Zastosowanie olejowosku w konserwacji antyków

Stworzenie stylowej aranżacji wnętrza wymaga korzystania z rozwiązań, które okażą się wyjątkowe i niepowtarzalne. Dla uzyskania spektakularnych efektów coraz częściej używa się więc z różnych elementów nietuzinkowych i odbiegających od tego, co jest powszechnie i łatwo dostępne. Jednym z popularniejszych sposobów kreowania unikalnego wystroju jest sięganie po klasyczne meble. W tym celu zwykle renowacji poddaje się zarówno wiekowe już antyki, jak i wyroby z czasów PRL-u, które wyróżniają się swoim wzornictwem. Ponieważ są one najczęściej wykonane z litego drewna, niezbędne stanie się ich właściwe konserwowanie. Preparatami, które mogą to ułatwić, są woski i oleje do drewna, a także cieszące się ogromnym zainteresowaniem olejowoski. Przyjrzyjmy się im nieco bliżej.

Czytaj więcej...

Jak zadbać o drewniane powierzchnie w kuchni?

Drewno to podstawowy materiał wybierany do przygotowywania elementów wyposażenia wnętrza, w tym przede wszystkim tworzenia jego umeblowania. Choć ma ono potrzebną wytrzymałość na obciążenia mechaniczne i daje się stosunkowo łatwo kształtować, problemem pozostaje jego dość duża wrażliwość na niektóre czynniki zewnętrzne. Szczególnym zagrożeniem okażą się przede wszystkim wilgoć i woda, które mogą doprowadzić do deformacji włókien i zmiany wymiarów całego elementu, a także wszelkiego rodzaju zabrudzenia, które wnikając w strukturę materiału, będą trudne do usunięcia. Sposobem na przeciwdziałanie takim zjawiskom jest użycie olejowosku, oleju lub lakieru do blatów bądź mebli. Przyjrzyjmy się temu nieco bliżej.

Czytaj więcej...

"Bejca" czy lakier? Wybór idealnego środka do drewna

Drewno to materiał, który jest wykorzystywany w przypadku wielu elementów wyposażenia wnętrz. Z uwagi na swoje właściwości wymaga jednak stosowania środków, które zabezpieczą jego powierzchnię przed działaniem niektórych czynników zewnętrznych. Jeżeli nie zastosuje się odpowiedniego preparatu ochronnego, ciężko będzie o eliminowanie zanieczyszczeń, trzeba się też liczyć z mechanicznym uszkodzeniem powierzchni i zmianami spowodowanymi wpływem światła słonecznego oraz wilgoci. Problematyczne okaże się też utrzymanie czystości. Bez odpowiednich preparatów nie ma też mowy o uatrakcyjnieniu wyglądu elementów drewnianych. Dla zapewnienia wysokiej żywotności drewna można zdecydować się na różne środki. Często pada pytanie: bejca czy lakier? Odpowiedź: bejce tylko barwią drewno, lakiery tworzą ochronną powłokę, a lakierobejce to w pewnym sensie dwa w jednym. Przekonajmy się, czym się one charakteryzują.

Czytaj więcej...

Najlepsze metody aplikacji olejowosku na meble

Zewnętrzna warstwa surowego drewna jest narażona na niekorzystne oddziaływanie czynników zewnętrznych, takich jak wszelkiego rodzaju zabrudzenia oraz woda i zgromadzona w powietrzu wilgoć. Zagrożeniem dla elementów zrobionych z drewna są też uszkodzenia mechaniczne – nacisk, zarysowania i ścieranie. Sposobem na zabezpieczenie materiału jest wykorzystanie odpowiednich preparatów ochronnych. W zależności od charakterystyki danego zastosowania oraz oczekiwanych efektów można zdecydować się na rozmaite środki, jednak jednym z najpopularniejszych okazują się olejowoski do podłóg drewnianych, blatów oraz mebli. Przekonajmy się, co je wyróżnia i sprawdźmy, jak należy je stosować.

Czytaj więcej...

Czy warto olejować drewnianą podłogę?

Drewniane podłogi od lat cieszą się nieustającą popularnością. Kojarzą się z przytulnością i dodają ciepła każdemu wnętrzu. Ich estetyka łączy się przy tym z funkcjonalnością, która przy odpowiedniej pielęgnacji przekłada się na długie lata eksploatacji. Jednym ze sposobów, który pozwala przedłużyć żywotność podłogi z drewna, jest olejowanie. W niniejszym artykule przyjrzymy się bliżej temu procesowi oraz przedstawimy jego główne zalety.

Czytaj więcej...