Biała pasta do drewna Fiddes Liming Paste 1kg

O produkcie

Pasta Liming Paste jest środkiem na bazie wodnej do barwienia porów drewna na biało. Efekt ten najczęściej stosowany jest na drewnie dębowym lub jesionowym. Pastę nanosi się bądź na drewno surowe, bądź uprzednio bejcowane. Naniesienie wcześniej bejcy pozwala na silniejsze podkreślenie efektu podbielenia oraz skontrastowanie powierzchni drewna względem usłojenia.

Wybarwienie

  Pasta Liming Paste na surowym drewnie dębowym

alt

Aplikacja

Przygotowanie powierzchni
Drewno szlifujemy skokowo kończąc na granulacji 180-220. W celu otwarcia porów dobrze jest lekko przeszczotkować drewno metalową szczotką przed ostatecznym szlifowaniem. Efekt wybielenia porów będzie wówczas silniejszy.
Jeżeli efekt bieli ma być na bejcy, drewno bejcujemy. Najlepiej sprawdzają się przy białej paście bejce wodne. Możemy jednak nanieść również bejce spirytusowe bądź olejne, ale wówczas należy po bejcowaniu nanieść warstwę izolującą. W przeciwnym razie bejca będzie mieszać się z pastą. Jako warstwę izolującą możemy nanieść 1 powłokę politury Transparent Polish, glazury olejnej bądź lakieru wodnego. Powłokę izolującą warto też nanieść na drewno niebarwione przed nanoszeniem Liming Paste. Łatwiej będzie wówczas usunąć pastę po wyschnięciu z powierzchni. Jeżeli nanosimy jako warstwę izolacyjną lakier wodny, nie można zastosować zbyt grubej warstwy, gdyż zaleje ona pory drewna i nie uzyskamy oczekiwanego efektu. Powłokę izolacyjną dobrze jest też nanieść na bejcę wodną- nie przeszlifujemy wówczas powłoki do surowego drewna.
Naniesienie
Na wyschnięta powłokę izolacyjną nanosimy białą pastę. Robimy to pędzlem lub szmatka bawełnianą, dbając o to, by dobrze wypełnić pory. Tak zabieloną powłokę pozostawiamy do wyschnięcia na 40 min - 1 godz.
Po wyschnięciu białej pasty całą powierzchnię szlifujemy  w ten sposób, by biel pozostała jedynie w porach. Uważamy przy tym na to, by nie przetrzeć powłoki podkładowej i bejcy. Często biała pasta traktowana jest jak patyna. W takiej sytuacji ścieramy ją po wyschnięciu z miejsc, z których chcemy ją usunąć, a resztę zostawiamy lub tylko lekko szlifujemy drobnym papierem ściernym bądź wełną stalową. Specyficzny efekt uzyskamy też wówczas, gdy białą pastę naniesiemy na drewno "niedbale" i w różnych kierunkach. Po lekkim starciu uzyskamy wówczas silnie rustykalną powierzchnię.
Wykończenie
Po starciu białej pasty powierzchnię drewna odkurzamy i przystępujemy do naniesienia warstwy ostatecznej. Jeżeli powłoka nie wymaga  odporności mechanicznej ani chemicznej, najprościej jest zastosować wosk bezbarwny Supreme Wax. Alternatywą może być politura White Polish. Jest ona idealnie wybielona, więc nie zażółci białej pasty.
W wypadku zapewnienia większej ochrony drewnu, nanosimy na nie lakier wodny do mebli bądź glazurę Fiddes. Wszystkie środki nanosimy na białą pastę w tylu powłokach, ile stosuje się przy surowym drewnie.

Informacje

  • Wydajność: w zależności od gatunku drewna 10-20 m2/litr
  • Czas schnięcia: 40 - 60 min
  • Opakowania: 1kg