Bejca olejno-naftowa Fiddes Naphtha Oil Stain 5L

Cena: 430,00 zł
Wybierz wariant
Zapytaj o produkt »

O produkcie

Bejce olejno-naftowe Fiddes Naphtha Stain  to jeden z sztandarowych produktów firmy Fiddes, znany i ceniony przez rzemieślników i renowatorów w wielu krajach, nie tylko Europy. Bejce te oferują wyjątkową penetrację w głąb drewna, intensywną kolorystykę oraz piękny efekt postarzenia i silnego ożywienia usłojenia drewna. Swe zastosowanie znajdują przede wszystkim podczas renowacji przedmiotów drewnianych oraz przy tworzeniu mebli o antycznym charakterze. Produkt ten, dzięki dodatkowi oleju, ma znacznie wydłużony czas schnięcia, co pozwala na spokojną obróbkę powierzchni bez ryzyka powstania „nakładek” i plam; dodatkowo zawartość oleju wpływa na podkreślenie usłojenia i wydobycie całego piękna drewna.

Bejce olejno-naftowe Fiddes przeznaczone są do zastosowania przed wykończeniem produktami na bazie szelaku: podkładem szelakowym, politurami szelakowymi, lakierem szelakowym i środkiem Barrier Seal. Nie zaleca się stosowania ich przed lakierami (może wystąpić brak przyczepności; nie dotyczy to tzw. „glazury” Fiddes Clear Glaze) oraz woskami (bejca może po wymieszaniu się z woskiem podczas aplikacji brudzić; dlatego przed woskiem na bejcę należy nanieść podkład szelakowy lub środek Barrier Seal). Dzięki unikalnej kompozycji bejce te wstępnie wypełniają drewno, co znacznie ułatwia pracę z szelakiem, nie tworzą jednak efektu „tapety” jak ma to miejsce w wypadku większości bejc olejnych, lecz oferują idealnie klarowny wygląd drewna.  

Tradycyjnie ten typ bejc stosowany jest przede wszystkim do drewna dębowego, mahoniowego, orzechowego i tekowego. Doskonałe efekty daje jednak również na innych gatunkach drewna. Istnieje możliwość  mieszania kolorów ze sobą, co pozwala na stworzenie w zasadzie dowolnego wybarwienia. Dodatkowo bejce te można podbarwiać koncentratami Fiddes Base Tint w celu zmiany kolorystyki. Jeżeli nie chcemy po bejcowaniu zmieniać kolorystyki drewna, zaleca się zastosowanie podkładu szelakowego lub politury bezbarwnej Fiddes White Polish, ewentualnie Transparent Polish. Trzeba jednak pamiętać o tym, że niektóre z kolorów przeznaczone są do nanoszenia przed politury barwione. Dotyczy to przede wszystkim koloru złoty dąb (zaleca się nanieść na tę bejcę politurę Button Polish, Heavy French Polish czy lakier szelakowy) oraz czerwony mahoń (do nanoszenia przed politurą Garnet Polish lub Dark Red Polish). Warto też dodać, że politurowaną powierzchnię można ostatecznie zawoskować woskiem antycznym Fiddes Mellow Wax w wersji barwionej dla dodatkowego spatynowania i postarzenia.

Kolorystyka

Dostępne kolory:
 • light oak - jasny dąb
 • medium oak - średni dąb
 • dark oak - ciemny dąb
 • golden oak - złoty dąb
 • teak - tek
 • walnut - orzech
 • red mahogany - czerwony mahoń
 • old brown mahogany - stary brązowy mahoń
 • new brown mahogany - nowy brązowy mahoń

Wzornik kolorów

Wzornik wybarwień na drewnie dębowym
Wzornik naphta 2016 min
 

Aplikacja

Przygotowanie drewna
Drewno szlifować papierem o granulacji 120, 150 a następnie chociaż 180 i 220. Prace wykonywać wzdłuż usłojenia. Usunąć z powierzchni drewna kurz, pył drzewny, resztki kleju etc. Przed barwieniem sprawdzić kolor na małej próbce. Dobrze wymieszać bejcę przed użyciem, przy dłuższym procesie barwienia produkt mieszać co jakiś czas.
Naniesienie
Produkt nanosić bawełnianą szmatką lub pędzlem, podążając wzdłuż usłojenia drewna. Nadmiar naniesionego barwnika usunąć po chwili  osobną czystą szmatką bawełnianą. W celu uzyskania jednolitego wybarwienia starać się, aby docisk szmatki na całej powierzchni drewna był identyczny. Powierzchnię pozostawić do wyschnięcia, nie szlifować. Bejcę można nanosić kilkukrotnie w razie chęci uzyskania głębszej kolorystyki. Chcąc uzyskać jaśniejsze wybarwienie, bejcę można rozcieńczyć benzyną lakierniczą lub dedykowanym rozcieńczalnikiem Fiddes Naphtha Thinners.
 

Informacje

 • Zastosowanie pod politury, podkłady szelakowe itp.
 • Aplikacja: szmatka, pędzel, gąbka
 • Czas schnięcia: 6-8 godz. w temperaturze pokojowej; czas schnięcia może się wydłużyć w zależności od gatunku drewna, temperatury, naniesionej ilości
 • Wydajność: do 36 m2 z litra, w zależności od gatunku drewna i metody naniesienia
 • Ilość powłok: 1, większa ilość powłok wpływa na intensywność wybarwienia
 • Rozcieńczalnik: benzyna lakiernicza lub Naphtha Thinners
 • Przeznaczenie: wysokogatunkowe meble, drzwi, podłogi, panele etc.
 • Opakowania: 100ml (próbka), 1l, 5l